מדובר במנגנון שהוקם כחלק בלתי נפרד מההסכם הקיבוצי שנחתם לפני מספר חודשים בין ההסתדרות לארגון *** במסגרת המנגנון תיערכנה בדיקות מפוקחות ע”י רואה חשבון לחברות הניקיון בארגון בכל הקשור לזכויות העובדים

 ההסתדרות וארגון חברות הניקיון הקימו ועדה משותפת שתפקידה יהיה לאכוף את נושא זכויות העובדים בקרב חברות הניקיון שחברות בארגון. מדובר בוועדה שבה חברים באופן שוויוני נציג מההסתדרות ונציג מהארגון. הקמת הועדה היא, למעשה, חלק ממימושו של אחד מסעיפי ההסכם הקיבוצי הענפי שנחתם ביולי השנה בין ההסתדרות לארגון.

ההחלטה על הקמת הועדה התקבלה בישיבה שנערכה בסוף השבוע בהסתדרות בין יו”ר ארגון חברות הניקיון, עו”ד אילן שמעוני, לבין יו”ר איגוד עובדי הניקיון והשמירה, פרדי כהן.

על-פי הסיכום הצדדים יבחרו רואה חשבון משותף שיבדוק באופן מדגמי את 100 חברות הניקיון החברות בארגון והנחשבות לגדולות בענף. מדובר בחברות המעסיקות יותר מ- 45 אלף עובדים ולמעשה את רוב עובדי הניקיון בארץ. רואה החשבון יבצע את הבדיקות על-פי תוכנית עבודה שנתית של הועדה. במקרה וימצאו ליקויים בבדיקה המדגמית תהיה הועדה רשאית להורות על בדיקה מורחבת. מטרת הבדיקות היא לנטר ואף למנוע עוולות כלפי עובדים ולתקן טעויות שנעשו בתום לב.

יו”ר ארגון חברות הניקיון, עו”ד אילן שמעוני, אומר כי “זהו שינוי מהותי ביחס של חברות הניקיון לעובדים. הארגון שלנו חרט על דגלו את קידום זכויות העובדים בענף וזהו צעד נוסף בדרך הזו”.

שמעוני אף מסביר כי הועדה היא יתרון לחברות בארגון “משום שניתן לתקן ליקויים בזמן. חוץ מזה, לקוחות רבים , מזמיני שירותי הניקיון, יתנו עדיפות לחברות שעוברות פיקוח נוסף ויש להם אישור שעברו בדיקה. אסור לשכוח שלפי חוק הגברת האכיפה המזמינים גם אחראים על זכויות העובדים”.

יו”ר איגוד עובדי הניקיון בהסתדרות, פרדי כהן מסר כי “הועדה המשותפת היא המשך להידוק שיתוף הפעולה בין ארגון חברות הניקיון להסתדרות בכל הקשור לקידום זכויות העובדים בענף. זהו המשך לטיפול היסודי בעובדי הקבלן שההסתדרות מחויבת אליו”.