עו”ד ורוניקה רוזנברג, מנכ”לית ארגון חברות הניקיון

הכספים מופקדים כערבויות למתן רישיון במשרד העבודה • ענף הניקיון ספג פגיעה של עד 50% בהכנסות ודורש את הכספים כדי למנוע פיטורי אלפי עובדים • משרד העבודה מתנגד: הדבר עלול דווקא לפגוע בזכויות העובדים. עיתון גלובס 15/6/20

300 מיליון שקל השייכים למאות חברות בענף הניקיון שוכבים להם בקופת המדינה, בשעה שחברות הניקיון קורסות תחת נטל משבר הקורונה הכלכלי.

מדובר בכספי פיקדון (ערבויות) שחברות הניקיון נדרשות להפקיד כתנאי לקבל הרישיון שלהן ממשרד העבודה, בשיעור של 50% מגובה השכר המצרפי החודשי של כל עובדי החברות. כעת מבקשות חברות הניקיון הקורסות כי המדינה תשחרר להן את הכסף כדי למנוע את קריסתן, ואת פיטוריהם של עשרות אלפי עובדים בענף שמשרתם בסכנה.
משרד העבודה מחלט את הערבויות המופקדות בידיו במקרים של הפרת זכויות עובדים, אך לדברי גורמים בתחום הניקיון מדובר במקרים נדירים מאוד, כמעט ולא השתמשו בכלי הזה ולכן נצבר כסף רב בקופת הערבויות.

לדברי דובי אמיתי, יו”ר נשיאות המגזר העסקי, “אם ולא יבוצעו מהלכים לשחרור הערבויות (ערבויות ביצוע וכתנאי לקבלת רישיון) הממשלה חורצת את דינם של עשרות אלפי עובדי ניקיון, מהאוכלוסייה המוחלשות במשק – אימהות חד הוריות, עולים מאתיופיה וחבר העמים, החברה הערבית, חיילים משוחררים ואנשים עם מוגבלויות – ומשליכה אותם למעגל האבטלה”. לדבריו, “הפעולות הללו לא עולות למדינה שקל, והן הכרחיות על מנת לשחרר את טבעת החנק התזרימי, שהולכת ומתהדקת סביב צווארן של חברות הניקיון, ואת האובליגו שלהן בבנקים”.

במשרד העבודה סבורים כי דווקא שחרור הערבויות יגרום לנזק בלתי הפיך לעובדים המוחלשים ויסכן את הבטוחה היחידה מפני פגיעה בהם.

לכתבה המלאה בעיתון גלובס

globes חבל הצלה לחברות הניקיון: