נתקלתם במכרז הפסד? יש נגדכם תביעה ייצוגית? אין לכם מידע על התפתחות הענף? זה הזמן להצטרף לארגון המעסיקים היציג בענף שייתן לכם את המענה הכי מקצועי שיש (לכתבה המלאה)

בבוקר יום בהיר אחד זה פתאום קורה. אתם מגיעים לאתר מסוים בו חברת הניקיון שלכם זכתה במכרז ניקיון ולפתע נתקלים בכמה ברנשים לא מוכרים. הם מציגים את עצמם כפקחי עבודה מטעם משרד הכלכלה. הם עורכים לכם 1ביקורת שאינכם יודעים כיצד להתמודד איתה.
חברות הניקיון נתקלות מידי יום במצבים מעין אלה. לכן ממש חיוני להצטרף עכשיו לארגון חברות הניקיון. הארגון, כארגון יציג של המעסיקים בענף, מסייע לכם, בעלי החברות בענף להתמודד עם האתגרים הללו. ענף הניקיון עובר שינויים רבים בשנים האחרונות ולא ניתן להתמודד עם דפוסי הפעולה של הרשויות והעובדים ללא ארגון חזק.
ניקח, לדוגמא, את “מכרזי ההפסד”. מדובר בסיטואציה מוכרת שבו רשות ממשלתית, או גוף גדול במגזר הציבורי או אפילו חברה במגזר הפרטי, מוציאה מכרז לשירותי ניקיון, כאשר כל חברה שמתמודדת יודעת שתג המחיר של המכרז לא רק שלא יניב רווח אלא אף יוביל להפסד של החברה.
עד לשנים האחרונות השלימו חברות ניקיון רבות עם רוע הגזירה והצליחו “לחיות” עם המכרזים הפוגעניים הללו בדרכים שונות ומשונות. ההתמודדות של כל חברה בנפרד עם מכרזי ההפסד הפכה את בעלי חברות הניקיון למעסיקים השנואים במשק על לא עוול בכפם. המכרזים הפוגעניים הפכו את עובדי הניקיון לעובדים נטולי זכויות ואת חברות הניקיון לחברות מפירות זכויות.
עם הקשחת מנגנוני אכיפת זכויות עובדי הניקיון ע”י המדינה לא ניתן עוד לקבל מכרזי הפסד. מצד שני, ההתמודדות עם מכרז הפסד כחברה בודדת מול לקוח פוטנציאלי אינה אפשרית. כאן נכנס ארגון חברות הניקיון לתמונה. אנחנו מטפלים למען החברים בארגון במכרזים הפוגעניים מול הרשויות. כארגון יש לנו יכולת טובה יותר. מזמיני השירותים, במיוחד מהמגזר הציבורי, אינם יכולים להיות אדישים למאבק של ארגון שלם מול מכרז הפסד.
יש לנו כבר תקדימים לטיפול במכרזים הפוגעניים. (כאן צריך את מכתב הדוגמא).
כמו כן הארגון מייצג את כלל העוסקים בענף מול רשויות המדינה ומוסדות החקיקה והאכיפה. אנו עומדים בקשר רציף עם כל הרשויות והמוסדות הרלוונטים לענף הניקיון. הארגון מהווה, אם כן, “קיצור דרך” למוסדות האלה עבור חברות הניקיון. (דוגמא למכתב).
חברי הארגון אף מקבלים הנחה בשיעור 10% מגובה הערבות הכספית שהם משלמים למשרד הכלכלה. כפי שבודאי ידוע לגם הרי שב- 2009 נכנס לתוקפו תיקון בחוק המחייב רישיון מטעם משרד התמ”ת (היום משרד הכלכלה). כדי לקבל את הרישיון נדרשת הפקדת ערבות כספית במשרד הכלכלה. חברי ארגון חברות הניקיון מקבלים הנחה בגובה הערבות. המדינה רואה בארגון חברות הניקיון ארגון אחראי ואת החברות בו כיציבות והגונות. לכן היא מאפשרת הנחה בכספי הערבות מתוך אמונה כי לא צפויות בעיות עם בחרות בארגון.
חברי ארגון חברות הניקיון אף מקבלים תעודה המעידה על חברותם בארגון. לא מדובר באיזשהו מסמך למגירה בלבד. הרבה מזמיני שירותי ניקיון כיום מייחסים חשיבות רבה לחברות בארגון. הם רואים בחברת ניקיון שחברה בארגון חברה הגונה. המזמינים זקוקים היום, יותר מתמיד, לחברות ניקיון שהם בטוחים בהגינותם כלפי העובדים, ביציבותן הפיננסית ובמוניטין שלהם. זאת משום שחוק הגברת האכיפה בענפי הניקיון והשמירה מטיל אחריות להפרת זכויות עובדים גם על מזמין השירות ולא רק על המעסיק בפועל (חברת הניקיון). תעודה מארגון חברות הניקיון תיתן לכם יתרון גדול מול המזמין. מזמינים רבים יודעים שהארגון מקפיד בין חבריו על יושרה מקצועית והעסקה הוגנת. מצב שבו חברת ניקיון אינה מחזיקה תעודה מטעם הארגון היציג משול למצב שבו בית ממכר למזון, שמוכר לציבור מסורתי, אינו מחזיק תעודת כשרות.
יתרון נוסף לחברי הארגון הוא הסכם האכיפה שהקים הארגון יחד עם ההסתדרות הכללית החדשה. כידוע לכם הוגשו בשנים האחרונות תובענות ייצוגיות רבות לבתי הדין לעבודה בעניין הפרת זכויות עובדים. עורכי דין, מתחום יחסי העבודה, עטים על התביעות הללו כמוצאי שלל רב. למרות שסכסוכי עבודה אמורים להיפטר במו”מ בין ארגון המעסיקים לארגון העובדים ולא בתביעות ייצוגיות אישר לא אחת בית הדין לעבודה את התביעות הללו בגלל לחץ ציבורי.
יחד עם זאת בתי הדין לעבודה הבהירו שאם ההסתדרות וארגון המעסיקים יטפלו במחלוקות בין עובדים למעסיק מסוים במסגרת מנגנון משותף הרי שהתביעה הייצוגית תייתר.
לשם כך חתם ארגון חברות הניקיון על הסכם אכיפה עם ההסתדרות הכללית החדשה. במסגרת ההסכם נקבע כי תקום ועדה משותפת עם ההסתדרות שתבדוק את החברות בארגון ותאפשר להם לתקן ליקויים בכל הנוגע לזכויות העובדים. זהו יתרון גדול לחברי הארגון שכן בכך הם מקבלים הגנה משמעותית מפני תביעות ייצוגיות.
חברי הארגון אף מקבלים ייעוץ משפטי שוטף והכוונה משפטית. הארגון מעסיק באופן קבוע יועץ משפטי המומחה בדיני עבודה. כמו-כן תוכלו לקבל באתר זה מידע חיוני לגבי פסקי דין רלוונטים לענף המתקבלים במיוחד בביתי הדין לעבודה.
כמו-כן חברי הארגון זכאים לקבלת מידע מקצועי שוטף באמצעות הדואר האלקטרוני (ניוז לטר). הארגון שולח לחבריו בלבד עדכונים שוטפים על שינויים בענף בתחומים שונים. חברות בארגון מקנה לכם יתרון שכן חברי הארגון יהיו מעודכנים לפני כולם.
חברי הארגון אף זכאים להשתתף בכנסים מקצועיים שהארגון עורך אחת לתקופת זמן. הכנס האחרון נערך בחג הפסח אשתקד. בכנס הוצגה לחברים הפעילות בארגון, החידושים בענף ואף ניתנה הזדמנות לשאול שאלות ולהעלות סוגיות שונות שאתם נתקלים בהם מידי יום (קישור למצג ולתמונות).
אין ספק שכלל היתרונות הללו מחייבים היום כל חברת ניקיון להיות חברה בארגון. אנו מקווים שכל חברה שעדיין לא הצטרפה תעשה זאת במהרה. (לינק לטופס הצטרפות).