מדינה בבלגן: מחסור חמור בעובדי ניקיון

הישראלים מעדיפים עבודות קלות יותר, הממשלה מקשה על שיפור ההסכם הקיבוצי, העובדים הזרים לא מורשים לעבוד בתחום, ובעלי חברות הניקיון זועקים: "מי ינקה את בתי החולים? המעסיקים מתחננים לידיים עובדות ואין לנו"

 

מחסור חמור במנקים גורם לפגיעה ברמת הניקיון בבתי החולים, במוסדות הציבור ובמשרדים. חברות הניקיון מתקשות ובחלק מהמקרים גם לא מסוגלות לספק את השירות ללקוחות. המחסור מוערך ב-15-20 אלף עובדים, ובעלי החברות נותרים חסרי אונים אל מול הביקוש.

 
צריך לקחת בחשבון שבתקופת הקורונה הצורך בניקיון סטרילי עלה, בעיקר בבתי החולים ובמוסדות הבריאות, מה שמחמיר את הבעיה. גם הגידול בקצב הבנייה בישראל דורש מן הסתם ידיים עובדות בתחום, שאינן כרגע.
 
אבי מזרחי, בעלי חברת הניקיון פרח השקד ויו"ר ארגון חברות הניקיון, מתייחס למשבר: "מבחינת עובדים, אנחנו נמצאים על קצה צוק, לפני הנפילה. אנשים לא חושבים, מי ינקה? נהיה כאוס, הישראלים לא רוצים לעבוד בניקיון, אנחנו על הטיפות האחרונות. נותרו מעט עובדים מהפזורה הבדואית בנגב שאנחנו מסיעים לכל מקום, ועובדים ממזרח ירושלים עם תעודת זהות כחולה. בארץ בונים משרדים בקצב מטורף, מי ינקה אותם? מי ינקה בבתי החולים?".

 

לכתבה המלאה ב YNET לחצו כאן

נוית זומר – ynet 8/8/21